Preot Constantin Marius Burghelea

Preoți slujitori Ianuarie 20, 2013

Pr. Paroh, Burghelea Constantin Marius, s-a născut la data de 05. 05. 1981, în oraşul Iaşi. A urmat învăţământul primar la Şcoala Generală Nr. 31, apoi clasele  V-VIII, la Şcoala generală Nr. 15 , “Ştefan Bârsănescu”; între anii 1996 – 2001, studiază la Seminarul Teologic Liceeal, “Sf. Vasile cel Mare”, din Iaşi, absolvent al secţiei Pastorală, fiind cea de a II-a Promoţie, iar în perioada 2001 – 2005, urmează cursurile Facultăţii de Teologie Ortodoxă “Dumitru Staniloaie”, din Iaşi, secţia Asistenta Socială.
Urmare a susţinerii examenului de capacitate preoţească, din vara anului 2005, este încadrat pe postul de preot paroh, începând cu data de 1 februarie 2006, la Parohia “Sf. Ap. Petru şi Pavel”,sat Slobozia, com. Schitu Duca, jud. Iaşi. Este căsătorit, din 2005, cu d-na preoteasa, Burghelea Roxana, având un copil.

Citește alte articole despre: preot paroh